Koti Liiga JYP hankki kovaotteisen puolustajan – viime kausi päättyi potkuihin!

JYP hankki kovaotteisen puolustajan – viime kausi päättyi potkuihin!

52
0

JYP tiedotti maanantaina, että se on solminut 1+1 vuotisen sopimuksen puolustaja Andrew O’Brienin kanssa.

Viime kaudella ilkeä puolustaja pelasi KHL:ssä, SHL:ssä ja Norjan pääsarjassa.

SHL-seura Oskarshamnista kanukki sai potkut kesken sopimuksen puolustajan kärähdettyä ratista.

– O’Brien on hyvässä urheilijan iässä oleva pelaaja, joka tuo joukkueemme alakertaan vahvaa puolustus- ja kamppailupelaamista, sekä selkeää ja peliä edistävää kiekollista osaamista. Kokoisekseen hyvin luistelevan O’Brienin oman puolustusalueen kamppailupelaaminen on vahvaa ja hänellä on todella fyysinen ote puolustamisessaan, JYPin urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen kommentoi tuoretta hankintaa seuran kotisivuilla.