Koti Liiga JYP hankki riveihinsä Dallasin huippulupauksen!

JYP hankki riveihinsä Dallasin huippulupauksen!

62
0

JYP tiedotti torstaina, että se on solminut lainasopimuksen hyökkääjä Ty Dellandreanin kanssa.

Dellandrea on NHL-seura Dallas Starsin sopimuspelaaja. Lainasopimus on voimassa toistaiseksi.

– Dellandrean kaltaisen pelurin saaminen Jyväskylään on iso luottamuksen osoitus NHL-organisaatiolta. Dellandrea on puskemassa itseään vahvasti Dallasin NHL-miehistön mukaan tulevakasi kaudeksi ja tästä syystä hänelle etsittiin pelipaikkaa Euroopasta ennen NHL-sarjan alkamista. Dellandrea on monipuolinen hyökkääjä loistavalla luonteella ja persoonalla varustettuna. Joukkueemme hyökkääjissä on myös ollut loukkaantumisia viime aikoina ja Dellandrean tulon myötä saamme paljon kaivattua leveyttä hyökkäysosastollemme, urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen kommentoi seuran sivuilla.

Hyökkääjän JYP-debyytti tapahtuu ensi viikolla.